امروز: آخرین بروزرسانی:

مدیریت ناکارآمد واردات و بازار نهاده‌های دامی

0

view

نوسانات قیمتی نهاده‌های دامی و به دنبال آن محصولات مصرفی وابسته به آن و همچنین وابستگی ۹۰ درصدی به خارج برای تهیه خوراک دام نشان دهنده آن است که مدل فعلی مدیریت بازار نهاده‌های دامی ناکارآمد و نیازمند اصلاح است.

مدیریت ناکارآمد واردات و بازار نهاده‌های دامی

به گزارش گسترش تولید و تجارت به نقل از عیارآنلاین هر ساله شاهد واردات حجم بالایی از نهاده‌های دامی ( ذرت دامی، کنجاله سویا، جو، سویا و کنسانتره خوراک دام) به کشور هستیم. طبق گزارش‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران واردات نهاده‌های دامی از لحاظ وزنی و ارزش دلاری رتبه نخست محصولاتی وارداتی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. موضوعی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان علوم کشاورزی، تهدید جدی برای امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود.

میزان واردات خوراک دام در سال ۹۸ نزدیک به ۳.۶ میلیارد دلار است که معادل ریالی آن با احتساب ارز دولتی سال گذشته ( ۳۷۰۰) بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان است. در کنار این موضوع، انحصار در واردات نهاده‌های دامی ازجمله مسائل مهمی است که در چند وقت گذشته حساسیت‌های را به وجود آورده است. موضوعی که محمود حجتی، وزیر سابق جهاد کشاورزی را برای توضیح در خصوص علت ایجاد انحصار در بازار نهاده‌ها به مجلس کشاند و در نهایت مجلس از توضیحات ایشان قانع نشد و مراتب اعتراض خود را با دادن کارت زرد به وزیر وقت اعلام کرد.

واردات نهاده‌های در دستان ۴ نفر

در همین راستا علیرضا مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری  شبکه دو سیما گفت: «انحصار واردات دانه های روغنی در کشور در دستان ۴ یا ۵ نفر است که در طی ۴۰ سال گذشته اجازه افزایش ضریب خود اتکایی روغن را در کشور نداده اند». وی در ادامه  به خروج سالانه ۴ میلیارد تومان ارز برای واردات روغن اشاره کرد که ۸۶ درصد کشور وابسته به واردات است و سالانه حدود ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تن نیاز کشور است.

مدیریت ناکارآمد بازار نهاده‌های دامی

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با توجه به نوسانات قیمتی نهاده‌های دامی و به دنبال آن محصولات مصرفی وابسته به آن و همچنین وابستگی ۹۰ درصدی به خارج برای تهیه خوراک دام نشان دهنده آن است که مدل فعلی مدیریت بازار نهاده‌های دامی ناکارآمد و نیازمند اصلاح است. برنامه ریزی برای رسیدن به خودکفایی نسبی در تامین خوراک دام و طیور کشور، شکستن انحصار واردات نهاده‌های دامی، ورود مستقیم کشاورزان و تولید کنندگان به بازار نهاده‌های دامی و غیره ازجمله راهکارهای پیشنهادی برای بهبود وضیعت فعلی است.

لزوم انحصارزادیی از واردات‌ نهاده‌های دامی

ازجمله مهمترین اقدامات جهت ساماندهی بازار و واردات نهادی دامی، افزایش و تنوع مبادی وارداتی و همچنین تنوع مباشران خرید و تامین خوراک دام و طیور است. در صورت تحقق هدف مذکور، تخصیص ارز برای تامین خوراک دام نیز شکل عادلانه‌تری به خود خواهد گرفت و دیگر شاهد انحصار در تخصیص ارز به افراد خاص نخواهیم بود.

یارانه دولتی برای واردات کالای خارجی

درحال حاضر سالانه رقم قابل توجهی تحت عنوان ارز یارانه‌ای به واردات نهاده‌های دامی اختصاص می‌یابد. این موضوع درحالی است که طی سال‌های سال‌های گذشته هیچگونه توجه و حمایتی برای تولید نهاده‌های دامی انجام نشده است. به عبارتی دولت بجای اختصاص یارانه به تولیدکننده‌ها، یارانه خود را به وارد کننده ها می‌دهد و ظرفیت‌های تولیدی کشور را هم نیز معطل نگه می‌دارد.

لینک کوتاه

برچسب ها : , ,

0 نظر

ارسال دیدگاه