امروز: آخرین بروزرسانی:

اتکاء به تولید داخل تجربه موفق کشورهای توسعه یافته

ارسال شده توسط توسط زینب ذکی زاده 0

view

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران: کشورهای توسعه یافته و صنعتی دنیا که درحال حاضر درآمدهای صادراتی زیادی دارند در ابتدا بازار موجود خود را در اختیار شرکت‌های داخلی قرار دادند و بعد آنها را به سمت بازارهای صادراتی سوق دادند. دولت می‌تواند مشتری خوبی برای تولید کنندگان داخلی باشد.

اتکاء به تولید داخل تجربه موفق کشورهای توسعه یافته

به گزارش گسترش تولید و تجارت ،مهدی محمدی، عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره لزوم عرضه نیازمندی‌های دستگاه‌های دولتی و پاسخ به آن‌ها توسط تولیدکنندگان داخلی، گفت: واقعیت این است که مشتری، موتور محرک نوآوری، خلق ثروت و پیشران اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان است؛ به نحوی که از دهه ۶۰ میلادی پارادایم هم بر حوزه کیفیت و نوآوری، فعالیت‌های مشتری گرایی و شرکتهای مشتری مدار بوده است؛ اما اگر تعریف دقیق از تقاضا به وجود نیاید، دریافت اشتباهی از مفهوم تقاضامحوری اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: تقاضامحوری به معنای وجود تقاضاهای حتما روشن و دست به نقد نیست. اگر ما فقط متمرکز بر تقاضای دست به نقد شویم، راه نفود فناوری های جدید را می بندیم یعنی امکان توسعه فناوری­‌های جدید بسته می شود. زیرا فقط پارادایم فکر مشتری، پاسخگویی به نیازهای روی میز است. پس یکی از بخش­‌های مهم در حوزه تقاضامحوری در شناخت نیازهای آینده و شناخت ترندهایی است که با آن می­توانند به نیازها پاسخ دهند. بنابراین علاوه بر مکانیزم­‌های پاسخگویی مستقیم، می­توانند به نیازهای موجود در بازار جواب ­دهند.

محمدی خاطر نشان کرد: در بسیاری از صنایع، مقیاس تقاضا، نقش تعیین کننده‌ای دارد. چون خیلی از تقاضاها زمانی معنادار می‌شود که مقایس بزرگی پیدا کند. وقتی شما بازار تقاضا را بازار تقاضای محدود داخل در نظر می­‌گیرید، چندان مقیاس پذیر نیست که تولید داخل به صرفه باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد: تمام کشورهایی که بازار موجود خود را محوری برای توسعه تکنولوژی و شرکت­‌های دانش­‌بنیان کردند، نخست بازار داخلی را در اختیار این شرکت­‌ها قرار دادند و بعد آنها را به سمت بازارهای صادراتی سوق دادند تا بتوانند مقیاس پیدا کنند و بر طبق استانداردهای جهانی تولید کنند. زمانی در پیش گرفتن مکانیسم تقاضامحوری با سیاست استفاده از توان داخل معنا دارد که این فضا را در اختیار شرکت­‌های دانش­‌بنیان در یک مدت زمان محدود، با استانداردهای مشخص و با هدف صادرات اختصاص دهیم.

محمدی در خصوص اهمیت نقش کاگزاران تبادل فناوری (بروکرها) در بهم‌رسانی عرضه و تقاضا کننده‌های فناوری، گفت: وقتی سراغ بازار عرضه و تقاضا فناوری می‌روید نکته مهم این است که نه متقاضی می­‌تواند نیازهایش را درست توصیف کند و نه شرکت صاحب دانش، قادر است به خوبی توانمندی خود را عرضه کند. برای رسیدن به این هدف مکانیسم مارکتینگ، مکانیسم برند، لابی­‌گری و مکانیسم­ تعامل لازم است که همه این‌ها در یک شرکت کوچک دانش­‌بنیان جای نمی­گیرد و یا راه­اندازی این سازوکارها هزینه­‌بر است و برای این شرکت­‌ها مقدور نیست. در اینجا بروکرها می­‌توانند روند را تسهیل کنند.

وی تصریح کرد: بروکرها با تسهیل و توصیف می­توانند به قرارداد برسند. هر چه بروکرها در بازارهای داخلی و صادراتی قدرتمند­تر شوند، امکان شکل دادن شرکت­‌های قدرتمندتر بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خصوص مدل­های مالی تشویقی برای دستگاه‌های دولتی جهت خرید از داخل گفت: در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی سیستم لیزینگ دارد و هر شرکتی را که بخواهد از دانش­‌بنیان­‌ها خرید کند لیزینگ می­‌کند. اما به نظر من مشکل در تامین اعتبار نیست. برای مثال موضوع مرجع استاندارد مهم است. وقتی مرجع استاندارد محصول دانش­‌بنیانی در داخل مشخص نیست و مراجع آن بین­‌المللی هستند که هزینه دسترسی به آن زیاد است، شرکتی مانند ایران­‌خودرو می­گوید این محصول مرجع استاندارد ندارد.

وی تاکید کرد: بنابراین شاید مهمتر از صندوق تامین مالی، ایجاد مرجع استاندارد مورد رضایت دو طرف است. همچنین موضوع خدمات پس از خرید و پشتیبانی نیز مطرح است. مثلا شرکت متقاضی این موضوع را طرح می­‌کند که شرکت دانش بنیان ظرفیت پشتیبانی ندارد و قادر نیست خدمات پشتیبانی ارائه دهد. بنابراین راهکار در ایجاد شرکت­‌های ارائه خدمات پشتیبانی برای شرکت‌های کوچک است.

منبع:عیارآنلاین

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه