امروز:
  • دلار 239,870 ریال
  • یورو 285,840 ریال
  • پوند 348,000 ریال
  • دلار کانادا 201,750 ریال
  • درهم 656,000 ریال
  • لیر 30,900 ریال
  • یوان 38,500 ریال
  • ین 234,300 ریال

واکنش رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران به سیاست تکراری ممنوعیت صادرات

حیرت بخش‌خصوصی از سریال تصمیمات اشتباه دولت

0

view

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران سیاست ممنوعیت مقطعی صادرات محصولات کشاورزی را دور باطلی می‌داند که نه تنها تسهیل‌گر بازار داخل نیست، که صادرات نیم‌بند در این بخش را نیز با تهدید مواجه کرده‌است.

حیرت بخش‌خصوصی از سریال تصمیمات اشتباه دولت

انتشار نامه‌ای از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، نشان می‌دهد که انبارها و سردخانه‌های این استان از محصول سیب‌درختی و سیب‌زمینی پر است و مسولان دست به دامان صادرکنندگان برای جلوگیری از هدر روی و اتلاف این محصولات شده‌اند، حال آنکه کمتر از یک ماه گذشته و به هنگام فصل بازار صادراتی سیب‌درختی، وزارت جهاد کشاورزی با صدور دستورالعملی؛ ممنوعیت صادرات این محصول باغی را اعلام کرد.

به گزارش "گسترش تولید و تجارت" رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران سیاست ممنوعیت مقطعی صادرات محصولات کشاورزی را دور باطلی می‌داند که نه تنها تسهیل‌گر بازار داخل نیست، که صادرات نیم‌بند در این بخش را نیز با تهدید مواجه کرده‌است.

احمدرضا فرشچیان با اشاره به فراخوان اخیر سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به صادرکنندگان مبنی بر وجود انبوه سیب درختی و سیب‌زمینی در انبارها و سردخانه‌های این استان و درخواست برای کمک به صادرات این محصولات، این رویه را سریال تکراری از تدابیر و تصمیمات اشتباه دولت می‌داند که مجریان از آن هرگز درس نگرفته‌اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، وی با یادآوری اینکه در نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته، معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با صدور نامه‌ای، صادرات سیب درختی را به بهانه بروز کمبودها در بازار شب عید، ممنوع اعلام کرد، افزود: مدیران وزارت جهاد کشاورزی در حالی پشت میز دفاتر کاری خود، چنین تصمیماتی را به عنوان راهکار کنترل بازار اتخاذ می‌کنند که با این اقدام آنان، صادرکنندگان به ناچار مجبور است عقب نشسته و شاهد از دست رفتن بازار صادراتی و ارزآوری در این بخش باشد.

وی افزود: در چنین شرایطی، خریداران و مصرف‌کنندگان محصولات باغی ایران، منتظر رفع ممنوعیت صادرات از طرف دولتمردان نمی‌ماند و نیاز خود را از بازارهای دیگر تامین می‌کند و صادرکننده ایرانی که سال‌ها برای کسب اعتماد مشتریان خارجی تلاش کرده، به یکباره شاهد از بین رفتن زحماتش است.

فرشچیان، ادامه داد: اتفاق غم‌انگیزتر این است که با اعمال سیاست غلط ممنوعیت صادرات و عدم خروج به موقع تولیدات کشاورزی از کشور، مسولان خبر از پر شدن انبارها و سردخانه‌ها در مراکز استان‌ها می‌دهند، حال آنکه ظرفیت و کشش بازارهای صادراتی در این هنگام، قطعا به مانند زمان صدور ممنوعیت‌ها نیست و نباید انتظار داشت که در اردیبهشت‌ماه، مشتریان خارجی برای سیب درختی ایران صف ببندند و این در حالی است که بیم اتلاف موجودی انبارها نیز جدی است.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، بارها از سوی اتاق و بخش‌خصوصی، نسبت به اتخاذ ممنوعیت صادرات از سوی دولت هشدار داده شده اما طی سال‌های متمادی این رویه همواره از سوی مسولان تکرار شده‌ و با وجود عیان شدن نتایج مخرب این تصمیمات، بخش‌خصوصی از اینکه دولتمردان همچنان اصرار به ادامه این رویه غلط را دارند، در حیرت و افسوس است.

 

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه