امروز:
  • دلار 239,870 ریال
  • یورو 285,840 ریال
  • پوند 348,000 ریال
  • دلار کانادا 201,750 ریال
  • درهم 656,000 ریال
  • لیر 30,900 ریال
  • یوان 38,500 ریال
  • ین 234,300 ریال

سیاست‌گذاری‌های ناقص و نادرست؛ مشکل اصلی صادرات

0

view

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: دلیل موفق نبودن ما در بازار‌های منطقه‌ای، سیاست‌گذاری‌ها و بروکراسی‌های ناقص و گاه نادرست است.

سیاست‌گذاری‌های ناقص و نادرست؛ مشکل اصلی صادرات

به گزارش "گسترش تولید و تجارت گیلان"  آقای شعبان فروتن افزود: با توجه به تجربه‌هایی که بنگاه‌های تولیدی ما از سال‌های گذشته کسب کرده‌اند، در سال ۱۴۰۰ باید تقویت زیرساخت‌ها و اصلاح قوانین در حوزه تولید، صادرات و واردات موردتوجه قرار گیرد تا شاهد بهبود محیط کسب‌وکار در سال جاری باشیم.

وی گفت: برای اصلاح این وضع، همه سیاست‌گذار‌ها باید دنبال عارضه‌یابی از تولید باشند؛ در به وجود آمدن این وضع فقط دولت مقصر نیست؛ البته تنها عوامل موثر هم عوامل خارجی مثل تحریم‌ها نیست. باید همه در کنار هم، از دولت تا بخش خصوصی و سایر ارکان سیاست‌گذاری که در این وضع سهمی دارند، برای اصلاح رویه‌ها در سال جدید به هم کمک کنند.

رئیس اتاق ایلام گفت: تاکید چندین ساله مقام معظم رهبری نشان از اهمیت مسئله اقتصاد و تولید برای ایشان و برای کشور دارد، این تاکید نشان از این دارد که توجه کافی به تولید موجب بهبود رفاه اجتماعی، اشتغال‌زایی و تامین امنیت اقتصادی و نظامی می‌شود که با بهبود فضای تولید و خدمات و به‌طورکلی اقتصاد، می‌توان به توسعه‌یافتگی رسید.

فروتن با بیان اینکه آنچه در این مسیر مهم است عمل به شعار سال است افزود: شعار‌های خوب به گام‌های عملیاتی محکم‌تری از سوی همه ارکان حاکمیت و بخش خصوصی نیاز دارد.

وی گفت: نباید در مقابل تولید مانع‌تراشی شود بلکه باید مشکلات این حوزه شناسایی و برای رفع این مشکلات گام‌های اساسی برداشته شود ضمن اینکه در این مسیر باید از کارشناسان اقتصادی کمک گرفت.

وی به وضع مرز‌ها و روابط تجاری ایران با کشور عراق اشاره کرد و افزود: ایران با عراق هفت مرز رسمی دارد درحالی‌که کشور‌هایی مثل ترکیه و عربستان یک مرز مشترک با عراق دارند. سهم کالای این کشور‌ها در بازار‌های عراقی به گونه‌ای است که این کشور‌ها می‌خواهند جایگاه ایران را در این بازار‌ها به دست آورند.

فروتن همچنین گفت: بخش خصوصی باید برای خروج از بحران و مشکلات راهکار داشته باشد، اما ما نتوانسته‌ایم جایگاه خود را محکم نگه‌داریم و در خیلی جا‌ها ضعیف عمل کرده‌ایم.

به گفته رئیس اتاق ایلام باید بخش خصوصی هم برای ارتقای جایگاه خود در سال ۱۴۰۰ تلاش کند و حتی یک گام جلوتر از سیاست‌گذاران در حل مسائل اقتصادی کشور بردارد؛ تفکر کند و برنامه‌ریزی داشته باشد و با دانش کارشناسی راهکار ارائه دهد.

فروتن تاکید کرد: شعار سال به نفع تولید و صادرات است و برای تحقق این شعار نیاز به همراهی، دولت و حاکمیت با بخش خصوصی است تا مشکلات اقتصادی کشور برطرف شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه