امروز:
  • دلار 252,400 ریال
  • یورو 304,490 ریال
  • پوند 358,640 ریال
  • دلار کانادا 201,950 ریال
  • درهم 667,800 ریال
  • لیر 34,400 ریال
  • یوان 39,600 ریال
  • ین 250,500 ریال

۵۰۰ هزار اصله نهال برای توسعه زراعت چوب در گیلان توزیع می شود

0

view

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: امسال برای اسفندماه حدود ۵۰۰ هزار اصله نهال در راستای توسعه زارعت چوب در بین مردم توزیع می شود.

میرحامد اختری با اشاره به اینکه ۵۰۰ هزار اصله نهال برای توسعه زراعت چوب در گیلان توزیع می شود؛ گفت: نهال ها به ادارات منابع طبیعی در شهرستان های مختلف گیلان ارسال می شود تا اوایل اسفند ماه در بین مردم توزیع گردد.

وی با بیان اینکه توزیع نهال رایگان از جمله طرح های تشویقی به متقاضیان زارعت چوب است، اضافه کرد: طی سال های اخیر مردم گیلان از زارعت چوب استقبال خوبی داشتند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب در اراضی ملی و مستثنیات مردم خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین آمار در حدود ۴۰ هزار هکتار از مستثنیات مردم در این استان زارعت چوب است.

وی با بیان اینکه صومعه سرا در بخش زارعت چوب در مستثنیات رتبه اول را دارد، افزود: عباس مهرپور از این شهرستان در بخش منابع پایه تولید - منابع طبیعی در رشته زراعت کار نمونه چوب "صنوبر شمال و غرب" در سی و پنجمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، به عنوان برتر کشوری انتخاب و طی مراسمی همزمان با سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری تجلیل شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در ادامه با اشاره به توجه و اقدامات دولت در توسعه زراعت چوب در کشور خاطر نشان کرد: زارعت چوب ضمن تامین نیازهای داخلی صنایع و کارخانجات چوب از تخریب جنگل‌ ها نیز جلوگیری می کند و از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است.

با اجرای طرح تنفس جنگل از اواخر سال ۹۶ بهره برداری از جنگل های طبیعی متوقف شد بر این اساس دولت در برنامه ششم توسعه کشور استان ها را مکلف کرد تا طرح زراعت چوب را اجرا کنند.

استان گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است. جنگل های گیلان بعنوان بخشی از جنگل های هیرکانی شمال کشور بازمانده دوران سوم زمین شناسی و فسیل زنده هستند.

 گونه های پهن برگ از جمله بلوط، افرا، ون، راش و انجیلی از عمده درختان این جنگل ها در فصل زمستان خزان می کنند. این جنگلها در کنترل آب های سطحی و حفظ آب های زیرزمینی، حفظ و تولید خاک، تعدیل در آب و هوای یک منطقه، مبارزه با آلودگی هوا و تلطیف آن نقش مهمی دارند.

 

 

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه