امروز: آخرین بروزرسانی:

افزایش قیمت نهاده‌های تولید تهدید جدی برای خودکفایی گندم

ارسال شده توسط توسط زینب ذکی زاده 0

view

علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه کشت گندم در مناطق سردسیر روبه پایان است، اظهار کرد: بنابر آمار تاکنون ۴۰۰ هزار هکتار گندم در مناطق سرد کشت شده است.

افزایش قیمت نهاده‌های تولید تهدید جدی برای خودکفایی گندم

به گزارش گسترش تولید و تجارت ، با توجه به وضعیت نامناسب کود پایه، چشم انداز روشنی پیش روی تولید نیست و تنها کشاورزانی که کود در اختیار دارند، اقدام به کشت گندم می‌کنند.

ایمانی با اظهار نگرانی پیرامون تامین کود مورد نیاز بیان کرد: با توجه به کمبود و گرانی نهاده‌های مورد نیاز انتظار می‌رود که کشت گندم همانند سال‌های قبل به ۶ میلیون هکتار برسد.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: اگر اراضی گندم بدون کود یا کود کمتری کشت شود، عملکرد دچار چالش خواهد شد چرا که کشاورزی که در سال‌های قبل ۳۰۰ کیلو کود را با نرخ ۳۰۰ هزار تومان خریداری می‌کرد، هم اکنون برای خرید این میزان باید ۳ میلیون تومان هزینه کند که اختلاف چشمگیر هزینه با درآمد از محل فروش گندم تنها بر دوش کشاورزان است که این نگرانی وجود دارد که میزان مصرف کود کاهش و در برخی استان‌ها به صفر برسد.

وی ادامه داد: اگرچه نگرانی‌هایی مبنی بر کاشت گندم وجود دارد، اما اعتقاد ما برآن است که بار مسئولیت تولید غذا بر دوش کشاورزان است و نباید در شرایط سخت اقتصادی آن را کنار گذاشت، اما شعار سال زمانی محقق می‌شود که حداکثر بهره وری از منابع را داشته باشیم.

منبع :کوشا

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه