امروز:
  • دلار 241,030 ریال
  • یورو 285,440 ریال
  • پوند 343,050 ریال
  • دلار کانادا 199,850 ریال
  • درهم 631,000 ریال
  • لیر 28,700 ریال
  • یوان 37,900 ریال
  • ین 226,500 ریال

رئیس سازمان صمت در جریان بازدید رسانه ها از مجمتع فولاد گیلان:

مجتمع فولاد گیلان، دومین مجتمع بزرگ تولید ورق های گرم ،سرد و گالوانیزه در کشور است

0

view

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: مجتمع فولاد گیلان در بخش استفاده از توان بخش خصوصی، برای استقرار صنعت فولاد، در رتبه نخست کشور قرار دارد.

مجتمع فولاد گیلان، دومین مجتمع بزرگ تولید ورق های گرم ،سرد و گالوانیزه در کشور است

طاهره معمولی کارگر - به گزارش "گسترش تولید و تجارت" رییس سازمان صمت گیلان در نشست خبری که در مجتمع فولاد گیلان برگزار شد اظهار داشت: مجتمع فولاد گیلان پس از فولاد مبارکه، دومین مجتمع تولید ورق های گرم، سرد و گالوانیزه در کشور محسوب می شود.

فرهاد دلق پوش در ادامه افزود: مجتمع فولاد گیلان در بخش استفاده از توان بخش خصوصی، برای استقرار صنعت فولاد، در رتبه نخست کشور قرار دارد.


وی با بیان اینکه تا حدود دهه ۸۰ محدودیتهایی برای استقرار صنایع در استانهای شمالی از جمله گیلان به بهانه حمایت از کشاورزی ایجاد شده بود، گفت: صنعت در ابعاد گسترده در اروپای صنعتی مستقر شده و هیچ مشکلی برای محیط زیست این قاره ایجاد نکرده است، خوشبختانه مجتمع فولاد گیلان نیز ثابت کرده که تضادی بین صنعت و محیط زیست وجود ندارد و این امر یکی از افتخارات گیلان و کشور عزیزمان ایران است.

رییس سازمان صمت گیلان در ادامه همدلی و هم افزایی بین بخش تولید،صنعت و مردم و نیز همراهی اصحاب رسانه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: ظرفیت های متعددی در گیلان وجود دارد که بایستی از این پتانسیل ها در جهت توسعه و رشد هر چه بیشتر استان استفاده کنیم.

دلق پوش ضمن مهم خواندن صیانت از اشتغال موجود در حوزه تولید و صنعت گیلان، ایجاد فرصت های شغلی را مورد توجه قرار داد و افزود: طراحی مجتمع فولاد گیلان به گونه ای انجام شده که با محیط زیست استان کاملا سازگار و منطبق است و این امر از ویژگی های برجسته آن محسوب می شود.

رییس سازمان صمت گیلان حمایت دولت از بخش تولید با اعمال سیاست های پولی و بانکی، اعطای تسهیلات بانکی با درصد سود و کارمزد پایین را لازم و ضروری دانست و بیان داشت: اعطای تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصد به بخش تولید و صنعت گله بزرگی است که از سیستم بانکی و سیاست گذاری های در این بخش داریم و امیدوار هستیم تا چنین رویکردهایی تعدیل شود.

وی با بیان اینکه مجتمع فولاد گیلان در مقطعی دچار مشکلاتی گردید گفت: این مجتمع فولادی با تلاشی مضاعف و جهادگونه و حمایت های دولت و مسولان استانی خوشبختانه توانست از چالش ها رها شود.

دلق پوش با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ واحد تولیدی فولادی در گیلان وجود دارد، افزود: از این تعداد ۸ واحد تولیدی فعال هستند و این مجتمع بیش از نیمی از اشتغال مجموعه فولادی استان را به خود اختصاص داده است، همچنین استان گیلان به جهت شرایط آب و هوایی و اقلیمی خود برای استقرار صنایع آب بر نظیر فولاد، از موقعیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

رییس سازمان صمت گیلان در ادامه از رشد ۳۰ درصدی گیلان در بخش میزان پروانه های بهره برداری صنعتی گیلان در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ خبر داد و اضافه کرد: سال گذشته 215 مورد پروانه بهره برداری در گیلان صادر کردیم که این آمار درسال ۹۸ ، حدود ۱۶۵ مورد بود.

دلق پوش در ادامه یاد آور شد: میزان اشتغال مستقیم گیلان در سال ۹۹ معادل ۲ هزار و ۵۴۱ نفر و در سال ۹۸ حدود دو هزار و ۱۱۹ نفر بود که در این بخش هم شاهد رشد ۱۹/۹۲ درصدی هستیم.


وی تعداد واحد‌های راکد احیا شده گیلان در سال ۹۹ را ۶۵ واحد و سال ۹۸  تعداد ۵۸ واحد با تحقق رشد ۲۰ درصدی اعلام کرد و بیان داشت: در سال ۹۹ حدود ۱۰ مورد معدن راکد را از طریق مزایده واگذار کردیم و برای امسال هم قصد داریم ۱۹ مورد را با اجرای مزایده واگذار کنیم که در این بخش هم در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ حدود ۴۰۰ درصد رشد داشتیم.


وی ارزش صادرات غیر نفتی گیلان در سال گذشته را بیش از ۶۶۴ میلیون دلار ذکر کرد و ابراز داشت: در سال 98 حدود ۵۱۸ میلیون دلار صادرات داشتیم که در مقایسه آمار سال گذشته با سال ۹۸ در این بخش هم شاهد رشد ۲۸/۲۳ درصدی بودیم.

قائم مقام مدیرعامل مجتمع فولاد گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه مجتمع فولاد گیلان بزرگترین تولید کننده بخش خصوصی کشور در این حوزه است اظهار داشت: ظرفیت اسمی این مجتمع سالانه ۲/۵ میلیون تن ورق سیاه و ۸۰۰ هزار تن ورق سفید است.

نوید سیار ثابت، به طرح توسعه خط گالوانیزه نیز اشاره ای داشت و افزود: این خط تولید با ظرفیت ۱۸۰ هزار تن در سال باعث اشتغال ۵۰۰ نفر خواهد شد، که در ماه‌های آینده به بهره برداری خواهد رسید.


وی با تاکید بر اینکه به علت بروز برخی مشکلات و محدودیت ها هم اکنون ظرفیت تولید محقق شده این مجموعه یک و نیم میلیون تن در سال است تصریح کرد: در حال حاضر برای تهیه مواد اولیه و سرمایه در گردش، مشکلات اندکی داریم.

ثابت با بیان اینکه مجتمع فولاد گیلان هیچ پشتوانه دولتی نداشته و کاملا خصوصی اداره می شود از خودکفایی نسبی این مجتمع در بخش تولید ورق خبر داد و خاطر نشان کرد: مجتمع فولاد گیلان فعلا صادراتی ندارد اما با تحقق طرح های توسعه ای خود در آینده، قصد داریم در این حوزه هم ورود کنیم.

وی در خصوص رعایت موارد زیست محیطی این مجتمع گفت: به دلیل رعایت موارد زیست محیطی تصفیه خانه های صنعتی و بهداشتی در مجموع با متراژ ۱۰۰۰ متر مربع و ظرفیت کلی ۳۳۰ متر مکعب در روز و هزینه ای بالغ بر ۲۳۴ میلیارد ریال جهت تصفیه آب و فاضلاب مجتمع احداث گردیده است.

وی در ادامه یاد آور شد: کلیه هزینه های صورت گرفته بابت سوله و خرید ماشین آلات و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خط تولید گالوانیزه و طرح های توسعه از محل درآمد حاصله از همین مجتمع بوده و هیچگونه تسهیلاتی بابت این امور مجتمع اخذ نگردیده است.

ثابت به موارد مصرف محصولات این مجتمع اشاره داشت و افزود: در این مجتمع تولیدی، تولید قطعات صنایع خودرو سازی , ساخت و تولید لوله و پروفیل، ساخت ادوات و ماشین آلات کشاورزی، صنایع ریلی، صنایع هوایی، نظامی، دریایی، صنعت سوله سازی، صنعت لوازم خانگی، انواع اسکلت های ساختمانی، ساخت تجهیزات پزشکی، ساخت انواع ماشین های صنعتی سبک و سنگین انجام می شود.

مجتمع فولاد گیلان اولین و بزرگترین صنعت فولادی خصوصی کشور است که در شهر صنعتی رشت با مساحت حدود ۶۵ هکتار در ۳ ناحیه تولیدی برنامه‌ای نورد گرم، نورد سرد و اخیرا با پوشش روی (گالوانیزه) فعالیت دارد که ۵۰ درصد نیاز کشور را تامین می نماید و زمینه اشتغالزایی بیش از ۱۵۰۰ نفر در مجموع بصورت مستقیم را فراهم آورده است.

بازدید تعدادی از خبرنگاران منتخب استان از مجتمع بزرگ فولاد گیلان با هدف انعکاس دستاوردهای صنعتی، با رعایت پروتکل های بهداشتی و به همت روابط عمومی سازمان صمت گیلان برگزار شد.

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه