امروز:
  • دلار 252,400 ریال
  • یورو 304,490 ریال
  • پوند 358,640 ریال
  • دلار کانادا 201,950 ریال
  • درهم 667,800 ریال
  • لیر 34,400 ریال
  • یوان 39,600 ریال
  • ین 250,500 ریال

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران مطرح کرد:

نرسیدن بخش معدن به جایگاه واقعی در اقتصاد

0

view

 رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: بخش معدن به جایگاه واقعی خود در اقتصاد نرسیده است و برای بهره‌مندی از ظرفیت معادن در شکوفایی اقتصادی از جمله اشتغال، باید بستر و حمایت لازم از سرمایه‌ گذاری صورت گیرد.

نرسیدن بخش معدن به جایگاه واقعی در اقتصاد

به گزارش "گسترش تولید و تجارت" تقی نبئی با اشاره به ظرفیت بالای معدنی کشور در دنیا اظهار داشت: در حال حاضر نقش معدن در تولید ناخالص داخلی یک درصد است.

وی افزود: برای بهره ‌مندی از ظرفیت معادن در شکوفایی اقتصادی از جمله اشتغال باید بستر و حمایت لازم از سرمایه ‌گذاری صورت بگیرد و قوانین و مقررات موجود باید در حوزه معدن به نحوی تغییر کند که سرمایه ‌گذار تمایل داشته باشد در این حوزه ، سرمایه‌گذاری کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱ هزار پروانه بهره ‌برداری معدن صادر شده است، بیان کرد: از این تعداد پنج هزار و ۶۰۰ فعال و نیمه‌فعال بوده و مابقی غیرفعال هستند.

نبئی دلیل فعال نبودن برخی معادن کشور را ناشی از عوامل مختلفی همچون کمبود نقدینگی برای دارنده مجوز معدن و عدم تامین مالی برای سرمایه‌ گذاری، نبود بازار مناسب برای برخی از مواد معدنی در مقاطع خاص، معارضین محلی مانند محیط ‌زیست، منابع طبیعی، اوقاف و دستگاه‌هایی که بر روی فعالیت معدن نظارت دارند، عنوان کرد و ادامه داد: استراتژی مدونی برای بخش معدن نداریم و به صورت جزیره‌ای و سلیقه‌ای در بخش معدن فعالیت می‌کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه معادن کشور، علاوه بر معارضان محلی و دولتی، با مشکل تامین مالی و نبود سرمایه‌ گذار برای فعال ‌سازی و بهره ‌برداری رو به ‌رو هستند، تصریح کرد: ضعف در نظارت، تحریم‌های بین‌المللی به همراه تحریم‌های داخلی برای ورود ماشین‌آلات موردنیاز بخش معدن موجب بروز مشکلات اساسی در این بخش شده که باید برطرف شود.

رئیس سازمان نظام ‌مهندسی معدن ایران با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های این سازمان ضعف نظارت بر فعالیت‌های معدنی است، ابراز کرد: دلیل ضعف این نظارت را محدودیت تعداد پرسنل و پراکندگی معادن می‌توان عنوان کرد که با تفویض اختیار به سازمان نظام مهندسی بخشی از مشکلات مرتفع خواهد شد.

نبئی اضافه کرد: بیش از یک هزار و ۲۰۰ گواهی کشف معدن به پروانه بهره‌برداری تبدیل نشده که دلایل آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

 

   
لینک کوتاه

برچسب ها : ,

0 نظر

ارسال دیدگاه