امروز: آخرین بروزرسانی:

کاهش نرخ ارز در گرو افزایش تولید/ متنوع‌سازی ارزی مدنظر قرار گیرد

0

view

یک کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه متنوع‌سازی ارزی باید صورت گیرد، گفت: متاسفانه هرزمان شاهد افزایش قیمت نفت می‌شویم، این مسئله را فراموش می‌کنیم و هرگاه نفت به مشکل می‌خورد به این موضوع می‌رسیم.

کاهش نرخ ارز در گرو افزایش تولید/ متنوع‌سازی ارزی مدنظر قرار گیرد

به گزارش "گسترش تولید و تجارت" در دهه اخیر، کشور ما چند شوک ارزی شدید رو تجربه کرده که در هریک ارزش پول ملی کاهش یافته و منجر به خسارت‌های جبران ناپذیری به اقتصاد ملی شده است. مهم‌ترین دلیل آن هم وضع تحریم‌های بانکی که باعث عدم استرداد دلارهای صادراتی کشور می‌شود، است. امسال علاوه بر تشدید تحریم‌ها از سوی دولت آمریکا گسترش بیماری کرونا نیز بر شدت این مسئله افزوده و زندگی را بر مردم بسیار سخت کرده است.  
جهت کاهش فشارها بر مردم باید از آسیب‌های ناشی از شوک ارزی بر کشور کاسته شود، سوال این است که چه روش‌هایی را جهت انجام آن باید مدنظر قرار داد؟

ابراهیم جمیلی، کارشناس امور اقتصادی درباره اثر دلار بر اقتصاد ایران و جلوگیری از آسیب‌های نوسانات آن بر نرخ‌ها گفت: برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از نوسانات دلار باید آرامش حاکم باشد. به این معنا که هیجانات و شوک‌های بیخودی به بازار وارد نشود و چنانچه این اتفاق هم روی داد، بلافاصله مورد کنترل قرار گیرد. مسئله بعدی هم این است که کالاهای وارداتی براساس نیاز کشور مجوز ورود دریافت کند و فعالان در این حوزه به واردات کالاهای اساسی تشویق شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: اولویت‌بندی برای کالاهای وارداتی جهت دستیابی به این مهم باید مورد توجه قرارگیرد. به طور نمونه می‌توان به گوشی تلفن همراه اشاره کرد. با توجه به اینکه اولویت گوشی تلفن همراه در رده دو یا سه قرار دارد، این سوال پیش می‌آید که نیاز ما به نهاده‌های دامی بیشتر  است یا گوشی تلفن همراه؟ نیاز به مواد اولیه کارخانجات بیشتر است یا کالاهای لوکسی که ۴۰۰ کانتینر آن آمده بود و برگشت خورد؟

این کارشناس اموراقتصادی در این خصوص یادآور شد: شفافیت بحث بعدی دراین زمینه است. قدیم امضاهای طلایی را شاهد بودیم، اکنون تیک‌های طلایی را مشاهده می‌کنیم که باید اقدام به حذف آن در دستور کار قرار گیرد، زیرا نتیجه چنین رفتارهای نایاب شدن هرروزه یکی از مواد غذایی در کشور است. مردم باید بتوانند از چگونگی قوانینی که در کشور اعمال می‌شود، آگاهی یابند، راه آن هم استفاده از سامانه‌های هوشمند است.    

جمیلی در ادامه تاکید کرد: هراندازه بتوانیم آرامش را به جامعه تزریق کنیم و به افزایش تولید یاری رسانیم، موفق‌تر خواهیم بود. قطعا کاهش نرخ ارز فقط با تولید میسر است که این تولید به دنبال خود توقف افزایش قیمت ارز و کاهشی شدنش را به دنبال خواهد داشت. 

وی درباره موضوع متنوع سازی سبد ارزی کشور اظهار داشت: تنوع سازی ارزی حتما باید صورت گیرد. متاسفانه هر زمان شاهد افزایش فروش قیمت نفت می‌شویم این مسئله را به فراموشی می‌سپاریم و هرگاه نفت به مشکل برمی‌خورد به این موضوع می‌رسیم که باید سبد ارزی را متنوع‌سازی کنیم. این کار حتما باید انجام شود، قابل اجرا هم است و چنانچه در این کار موفق شویم، از تاثیر دلار کاسته خواهیم شد. منبع: ایبنا

لینک کوتاه

برچسب ها :

0 نظر

ارسال دیدگاه